بازاریابی

7 نوع مشتری که یک مدیر بازاریابی و فروش باید آنها را بشناسد!

مشتریان شریان حیات هر شرکتی هستند. آنها دلیلی هستند که مدیران فروش و بازاریابی تمام تلاش خود را برای ارائه محصولات و خدماتی که نیازهای آنها را برآورده می کند انجام می دهند. اما همه مشتریان یکسان نیستند. آنها در اشکال، اندازه ها و شخصیت های مختلف می آیند. اما چرا شناخت و قدردانی از تنوع آنها بسیار مهم است؟

قبل از اینکه به انواع مختلف مشتریان بپردازیم، درک این نکته مهم است که دسته بندی مشتریان به منظور کلیشه سازی یا تعمیم آنها نیست. در عوض، «انواع مشتری» به ما کمک می کند تا نیازها و انتظارات مشتری را بهتر درک کنیم تا بتوانیم به طور مؤثرتری به آنها پاسخ دهیم.

دسته بندی انواع مشتریان

وفادار
وفادار رویای هر شرکتی است. این دسته از مشتریان وفادار و متعهد هستند. آنها به طور مرتب از یک شرکت خرید می کنند و آن را به دوستان و خانواده خود توصیه می کنند. وفاداران برای کیفیت و خدمات مشتری ارزش قائل هستند و مایلند هزینه بیشتری برای آن بپردازند.

شکارچی معامله
شکارچیان معامله همیشه به دنبال بهترین معامله هستند. آنها قیمت ها و محصولات را به شدت مقایسه می کنند و اغلب به یک برند وفادار نیستند. این نوع مشتریان به قیمت حساس هستند و تمایل دارند فقط از تخفیف ها استفاده کنند.

مشاور
مشاوران آن دسته از مشتریانی هستند که قبل از تصمیم گیری برای خرید به مشاوره و اطلاعات زیادی نیاز دارند. آنها سوالات زیادی می پرسند و برای اطمینان از اینکه محصول یا خدمات مناسب را دریافت می کنند، به دنبال مشاوره تخصصی هستند.

منتقد
منتقدان مطالبه گر هستند و انتظارات زیادی دارند. آنها اغلب مایل به ابراز انتقاد هستند اگر محصول یا خدماتی که دریافت می کنند، انتظارات آنها را برآورده نکند. با این حال، منتقدان همچنین می توانند بهبودها و بازخوردهای ارزشمندی را برای شرکت ارائه دهند.

مشتری خرید انگیزشی
مشتریان خرید انگیزشی، تصمیمات سریع می گیرند و اغلب با تبلیغات و احساسات، خود به خود هدایت می شوند. این نوع مشتریان مستعد خریدهای ناگهانی هستند و در صورت رضایت از خرید اول خود می توانند به مشتریان وفادار تبدیل شوند.

مشتری آگاه اجتماعی
مشتریان آگاه اجتماعی به پایداری، اخلاق و مسئولیت اجتماعی اهمیت می دهند. آنها محصولات و خدمات شرکت هایی را ترجیح می دهند که متعهد به حفاظت از محیط زیست و عدالت اجتماعی هستند.

مشتری ناراضی
مشتریان ناراضی قبلاً تجربیات منفی با یک شرکت داشته اند. آنها ناامید هستند و انتظار دارند که شرکت مشکلات آنها را حل کند. این دسته از مشتریان برای بازیابی اعتماد خود نیازمند توجه ویژه هستند.

هنر ارتباط با مشتری

تنوع انواع مشتری نیازمند ارتباط ماهرانه و رویکرد فردی است. در اینجا برخی از بهترین شیوه ها برای برخورد موثر با انواع مختلف مشتریان آورده شده است:

یک پیش نیاز اساسی برای ارتباط موفق با مشتری، تحقیق عمیق در مورد گروه هدف است. هرچه مشتریان بهتر درک شوند، رویکرد هدفمندتر می تواند باشد. این نیاز به سرمایه گذاری در زمان و منابع برای ایجاد تصویری جامع از مشتریان دارد. شما کی هستید؟ نیازهای آنها چیست؟ آنها چه ترجیحات و انتظاراتی دارند؟ این دانش پایه و اساس یک استراتژی ارتباط موثر را تشکیل می دهد.

به همان اندازه که جمع آوری دانش مشتری مهم است، تطبیق ارتباطات با انواع مشتریان مربوطه نیز حائز اهمیت است. هر مشتری منحصر به فرد است و ترجیحات متفاوتی دارد. بنابراین، باید اطمینان حاصل شود که پیام و رویکرد متناسب با مشتری است. استفاده از لحن، سبک و کانال های ارتباطی مناسب، دریافت موثر پیام را تضمین می کند.

بازخورد مشتریان برای شرکت ها بسیار ارزشمند است. بازخورد مشتری باید برای بهبود مستمر ارائه و خدمات استفاده شود. مشتریان وقتی می بینند که نظر آنها اهمیت دارد و در واقع بر شرکت تأثیر می گذارد، از آن قدردانی می کنند. انتقاد باید به صورت سازنده دریافت شود و به عنوان انگیزه ای برای بهینه سازی باشد.

آخرین اما نه کم اهمیت، خدمات عالی به مشتریان سنگ بنای ارتباط موفق با مشتری است. تیم باید برای رفع نیازهای انواع مختلف مشتریان آموزش ببیند. این نیاز به همدلی، صبر و توانایی ارائه راه حل های فردی دارد. خدمات مشتری را نباید صرفاً یک کار طاقت فرسا دید، بلکه باید آن را فرصتی برای ایجاد روابط مثبت و پایدار با مشتری دانست.

Views: 10

اشتراک‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *