نوآوری

به زودی هوش مصنوعی صنایع بزرگ را ریشه کن خواهد کرد

هوش مصنوعی (AI) صنایع بزرگ را متحول می کند، شیوه های سنتی را مختل می کند و معیارهای جدیدی را برای کارایی، دقت و نوآوری تعیین می کند. قدرت دگرگون‌کننده هوش مصنوعی که در بخش‌های مختلف مشهود است، نشان‌دهنده تغییر الگو در نحوه عملکرد و رقابت کسب‌وکارها است.

از آنجایی که هوش مصنوعی کاملا در دسترس است، شرکت ها در هر اندازه از آن برای انجام اهداف تجاری مختلف استفاده می کنند. تنها با درک بیشتر کسب و کارها به قدرت هوش مصنوعی، صنایع رشد خواهند کرد. بر اساس گزارش موسسه بین المللی داده (IDC) در ایالات متحده، پیش بینی می شود که بازار هوش مصنوعی از 118 میلیارد دلار در سال 2021 به نزدیک به 300 میلیارد دلار تا سال 2026 برسد. بنابراین، صنایع مختلف چگونه از هوش مصنوعی سود می برند؟

هوش مصنوعی در بخش مالی

هوش مصنوعی به طور چشمگیری بازی را در بخش مالی، به ویژه در وال استریت تغییر داده است. الگوریتم‌ها و سیستم‌های معاملاتی، جعبه سیاه روش‌های معاملاتی سنتی را تغییر داده‌اند که منجربه سریع‌تر، کارآمدتر، پیچیده‌تر و پویاتر شدن بازار شده است. این سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند حجم وسیعی از داده‌ها را تجزیه و تحلیل کنند، تصمیم بگیرند و معاملات را با سرعت و حجم غیرقابل دسترس برای معامله‌گران انجام دهند.

در نتیجه، هوش مصنوعی در حال تغییر شکل چشم‌انداز صنعت مالی است که منجر به تغییرات قابل‌توجهی در نحوه عملکرد بازارها می‌شود.

جذابیت “سرمایه گذاری الگوریتمی” در پتانسیل آن برای بازدهی بالا نهفته است، مانند سنگ جادو، که وعده تبدیل فلزات پایه را به طلا داده بود. با این حال، سفر به سمت ایجاد یک الگوریتم سرمایه‌گذاری مؤثر، مملو از چالش‌هاست. این فرآیند به خودی خود پیچیده است. برایان دیونز، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل SkySail Strategies(یک توسعه دهنده الگوریتم سرمایه گذاری کمی هوش مصنوعی) می گوید: “ساخت استراتژی های قوی برای بازارهای مالی بسیار پیچیده است. برای انجام این کار به تیم های چند تخصصی و تجزیه و تحلیل پیچیده نیاز دارد.”.

او ادامه می دهد: “این پیچیدگی، ناشی از نیاز به یکپارچه‌سازی تخصص‌های متنوع و انجام تحلیل‌های عمیق است؛ که برای توسعه استراتژی‌هایی که می‌توانند با چشم‌انداز مالی در حال تغییر سازگار شوند، ضروری است.”.

پیچیدگی و مهارت ابزارهایی مانند هوش مصنوعی کمی، یادگیری ماشین و تجزیه و تحلیل عمیق علم داده در رمزگشایی رفتار الگوریتم و اطمینان از اثربخشی آن بسیار مهم است.

هوش مصنوعی در تجارت الکترونیک

هوش مصنوعی با تغییر نحوه تعامل کسب‌وکارها با مشتریان و ساده‌سازی عملیات، تجارت الکترونیک را به‌طور قابل‌توجهی دگرگون می‌کند. یکی از قابل توجه ترین تغییرات، شخصی سازی تجربه مشتری از طریق تجزیه و تحلیل رفتار مصرف کننده، ترجیحات و سابقه خرید با هوش مصنوعی است که به شرکت ها اجازه می دهد تا پیشنهادات و توصیه های خود را برای کاربران بطور شخص محور تنظیم کنند.

این شخصی سازی فوق العاده، منجر به افزایش رضایت و وفاداری مشتری و نرخ تبدیل بالاتر می شود. به گفته مک کینزی، موتور توصیه آمازون با هوش مصنوعی کار می‌کند و در نتیجه 35 درصد از درآمد آن از پیشنهادات محصولات شخصی‌سازی شده به دست می‌آید.


سرگرمی و هوش مصنوعی

هوش مصنوعی تجربه‌های سرگرمی شخصی‌سازی‌شده و تعاملی‌تری را از تولید محتوا گرفته تا تعامل با مصرف‌کننده را ممکن می‌سازد. به عنوان مثال، سرویس‌های استریم از الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای توصیه محتوا به بینندگان بر اساس سابقه مشاهده‌شان استفاده می‌کنند، در حالی که توسعه‌دهندگان بازی از هوش مصنوعی برای ایجاد محیط‌های بازی فراگیرتر و پویاتر استفاده می‌کنند.

با این حال، نگرانی های زیادی در مورد استفاده از هوش مصنوعی مولد در سرگرمی وجود دارد، به ویژه اینکه چگونه این فناوری می تواند جایگزین نویسندگان، طراحان و بازیگران انسانی شود. جاناتان تاپلین، مدیر بازنشسته آزمایشگاه نوآوری Annenberg می گوید: “صنعت سرگرمی بر ایده های جدید متکی است و این فناوری نمی تواند این ایده ها را تولید کند.”.

چالش‌های توسعه استراتژی الگوریتمی

در حالی که هوش مصنوعی می تواند مفید باشد، راه رسیدن به یک استراتژی سرمایه گذاری موفق، مملو از مشکلات است. یکی از رایج‌ترین دام ها در مسیر موفقیت در هنگام ایجاد یک استراتژی و الگوریتم سرمایه‌گذاری، بهینه‌سازی بیش از حد است؛ جایی که توسعه‌دهندگان به شدت آسانی «تطبیق بیش از حد» با داده‌های تاریخی را دست کم می‌گیرند. نتیجه آن در بهترین حالت، موفقیت کوتاه مدت است، قبل از اینکه استراتژی از هم پاشیده شود. این پدیده زمانی رخ می‌دهد که یک الگوریتم خیلی دقیق با داده‌های گذشته تنظیم شده باشد که منجر به عملکرد ضعیف در شرایط معاملاتی دنیای واقعی می‌شود.

اطمینان از اینکه داده ها و محاسبات مطابق با بالاترین استانداردهای صنعت هستند برای موفقیت استراتژی های الگوریتمی بسیار مهم است. استفاده از استانداردهای جهانی عملکرد صنعت و تکیه بر متخصصان ثالث برای تایید نتایج، راه دیگری برای حفظ نتایج و ارزیابی مداوم است. این رویکرد به حفظ قابلیت اطمینان و اثربخشی الگوریتم های سرمایه گذاری کمک می کند.

از آنجایی که بخش‌ها با انقلاب هوش مصنوعی سازگار می‌شوند، تمرکز باید بر روی استفاده از پتانسیل این فناوری‌ها و در عین حال کاهش خطرات باشد. سفر ادغام هوش مصنوعی در بافت اقتصادی و اجتماعی ما تازه شروع شده است، و تأثیر نهایی آن بستگی به این دارد که چگونه پیچیدگی‌های این دوران دگرگون‌کننده را طی کنیم.

Views: 17

اشتراک‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *