مدیریت_مالی

آخرین بار چه زمانی ساختار قیمت گذاری خود را بررسی کردید؟

قیمت گذاری بر فروش تأثیر می گذارد، جایگاه را مشخص می کند و در نهایت میزان سودآوری را در کسب و کار شما تعیین می کند. یک رویکرد استراتژیک برای قیمت‌گذاری، این عناصر حیاتی را همسو کرده ، پایداری را تضمین می‌کند و رشد را تقویت می‌نماید.

در استراتژی قیمت گذاری شما باید ابتدا بررسی کنید که رقبای شما چه کاری انجام می دهند و باید در نظر بگیرید که چگونه می توانید پیشنهادات خود را متمایز کنید. آیا می توانید ارزش بیشتری را برای قیمت بالاتر ارائه دهید؟ یا شاید برای به دست آوردن کشش بازار نیاز به کاهش قیمت دارید؟

درک کنید که هزینه های شما غیر قابل مذاکره است. از سربار ثابت گرفته تا هزینه های متغیر، قیمت گذاری که این اعداد را نادیده می گیرد، به دلیل عدم سود منجر به شکست کسب و کار می شود. شما باید به صورت سودآور قیمت گذاری کنید و فرمول قیمت گذاری را درک کنید.

همه مشتریان یکسان نیستند پس قیمت گذاری شما نیز نباید بیکسان باشد. تطبیق پیشنهادات و قیمت‌گذاری با بخش‌های مختلف می‌تواند پتانسیل‌های پنهان در جریان درآمدی شما را باز کند.

به نظر می رسد چندین افسانه قیمت گذاری دائماً صاحبان مشاغل کوچک را تحت الشعاع قرار می دهند. بیایید این افسانه های قیمت گذاری را بررسی کنیم تا بتوانید در تجارت خود از آنها اجتناب کنید:


قیمت‌های پایین‌تر، فروش بیشتر: در حالی که کاهش قیمت‌ها می‌تواند فروش کوتاه‌مدت را تحریک کند، اما لزوماً ممکن است سود بیشتری به همراه نداشته باشد. باید در نظر بگیرید که آیا افزایش حجم فروش، کاهش قیمت را جبران می کند؟ یا خیر.
همیشه برای پوشش هزینه ها قیمت گذاری کنید: ارزشی را که برای مشتری به ارمغان می آورید در نظر بگیرید و بر اساس آن قیمت گذاری کنید، سپس مطمئن شوید که هزینه ها قابل پوشش هستند. اگر ابتدا روی پوشش هزینه تمرکز کنید، توانایی شما برای به حداکثر رساندن حاشیه سود را محدود می کند.
تنظیم کنید و فراموشش کنید: بازار ثابت نمی ماند و قیمت های شما نیز نباید ثابت بماند. چابک ماندن و پاسخگویی سریع به تغییرات مهم است، خواه این تغییرات ناشی از هزینه ها، تقاضا یا حرکات رقابتی باشد.
همیشه با قیمت هایتان مطابق رقبا باشد: در حالی که رقابتی بودن مهم است، رقابت به سمت پایین در دراز مدت به هیچ کس وفا نمی کند. اگر بتوانید ارتباط برقرار کنید و یک پیشنهاد ارزش برتر ارائه دهید، فضایی برای پرداخت هزینه وجود دارد.


مراحل عملی برای اصلاح مدل قیمت گذاری

یک استراتژی قیمت‌گذاری سودآور، کسب‌وکارهای پررونق را از آن‌هایی که تنها برای تامین هزینه‌های زندگی خود تلاش می‌کنند، جدا می‌کند. ما در اینجا چند نکته برای اطمینان از قیمت گذاری سودآور برایتان آورده ایم:

 1. قیمت گذاری بررسی منظم
  شما باید ساختار قیمت‌گذاری خود را حداقل بطور سالانه بازبینی کنید تا مطمئن شوید که قیمت‌های شما با توجه به تغییرات بازار، تغییرات تقاضا، و ساختارهای هزینه در حال تحول به دلیل تورم، همچنان سودآور هستند.
 2. تست قیمت
  آزمایش با قیمت گذاری متنوع یا استراتژی‌های باندلینگ (bundling strategies)می‌تواند بینش‌های ارزشمندی را در مورد اینکه کدام مدل قیمت‌گذاری برای کسب‌وکار شما بهتر عمل می‌کند، ارائه دهد. تست A/B، گروه های متمرکز و نظرسنجی از مشتریان، همگی ابزارهای مفیدی برای جمع آوری داده ها و تصمیم گیری آگاهانه هستند.
 3. نقطه سربه سر خود را درک کنید
  شما باید نقطه سربه سر خود را برای هر پیشنهاد بدانید. این به شما می گوید که چه چیزی را برای حفظ و چه چیزی برای سود نیاز دارید. نقطه سربه سر شما همچنین نشان می دهد که قیمت های شما باید از کجا شروع شوند.
 4. با اهداف بلندمدت هماهنگ شوید
  قیمت گذاری را نباید یک هدف مجزا در نظر گرفت. باید با اهداف بلندمدت تجاری شما همسو باشد. آیا در تلاش برای ایجاد یک نام تجاری ممتاز، به حداکثر رساندن سود یا به دست آوردن سهم بازار بیشتر هستید؟ اطمینان حاصل کنید که قیمت گذاری خود را با اهداف کلی کسب و کار خود هماهنگ می کنید.

نکته اصلی این است که قیمت گذاری شما باید نه تنها هزینه های عملیاتی فعلی شما را پوشش دهد، بلکه باید ارزش نامشهودی را که مصرف کنندگان از پیشنهادات شما دریافت می کنند نیز شامل شود. استراتژی قیمت گذاری هم تراز جایی است که سودآوری و موقعیت استراتژیک تلاقی می کنند. قیمت گذاری را مبنایی قرار دهید که کسب و کار شما نه تنها بر اساس آن دوام بیاورد بلکه رونق نیز بگیرد.

Views: 15

اشتراک‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *