بازاریابی

از هری پاتر تا تیلور سویفت: چگونه زنان نسل هزاره با طرفداران بزرگ شدند و به یک قدرت تبدیل شدند

با موفقیت‌های رکوردشکنی باربی و تیلور سویفت در تور “دوران”، قدرت اقتصادی زنان در صنایع سرگرمی جهانی ثبت می شود.

رهبری این رویدادها را زنان نسل هزاره به عهده دارند. در حالی که زنان در تمام سنین باربی را دیدند، اما این زنان 25 ساله و بالاتر بودند که تا هفته دوم اکران 38 درصد از مخاطبان را تشکیل دادند. به همین ترتیب، بخش قابل توجهی از سویفتی ها به گروه سنی نسل جدید تعلق دارند، دقیقاً مانند خود تیلور سویفت 34 ساله!

هواداری زنان به طور فزاینده ای یک نیروی قابل مشاهده و قدرتمند در بسیاری از فضاهای فرهنگ پاپ، رسانه و سرگرمی است.

آموزش طرفداران


زنان قرن، متولدین سال‌های 1981 تا 1996، به لطف بزرگ شدن در دوران طلایی فرنچایزها، از “هری پاتر”، “گرگ و میش”، تا “بازی‌های گرسنگی”، آموخته‌اند که علایق خود را خریداری کنند. با رشد این هواداران، زنان قرن به طور فزاینده ای نقش مهمی را به عنوان مخاطب و مصرف کننده ایفا کردند.

اولین کتاب هری پاتر در سال 1997 و اولین فیلم در سال 2001 منتشر شد.

امروزه هیچ کمبودی برای خرید در دنیای هری پاتر وجود ندارد. از لیوان گرفته تا جارو، از لباس تا کتاب‌های با نسخه محدود، طیف وسیعی از اشیاء برای خرید وجود دارد. کالاهای هری پاتر از اوایل دهه 2000 وجود داشته است.

فروشگاه‌های تخصصی هری پاتر هنوز در سرتاسر جهان به وجود می آیند و تقریباً برای هر محصولی که تصور می‌شود، کالاهای مارکدار را به طرفداران مشتاق ارائه می‌کنند.

هانا ورثی مدیر بازرگانی فروشگاه مورد نیاز بریزبن است. این فروشگاه در سال 2017 افتتاح شد و به طور انحصاری به انبار کردن کالاهای دارای مجوز رسمی هری پاتر اختصاص دارد.

ورثی در مصاحبه ای به من گفت که بزرگترین مشتریانشان «زنان بین ۲۵ تا ۴۵ سال» است.

اولین کتاب گرگ و میش در سال 2005 به بازار آمد و اولین فیلم آن نیز در سال 2008 منتشر شد. مایکل اینتوریسی، مدیر توسعه کسب و کار در مجموعه Ikon، می گوید که گرگ و میش چشم انداز Funko Pop را تغییر داد! فیگورهای وینیل، درهایی را برای فروش کتاب‌های کلکسیونی به کتابفروشی‌های بزرگ استرالیا باز می‌کنند.

این مجسمه های پلاستیکی کلکسیونی نیز تا حدی به موفقیت دست یافتند زیرا گرگ و میش هم در صفحه نمایش و هم در فیلم محبوبیت یافت. اینتوریسی می‌گوید، این فیلم‌ها به این معنا بودند که فرنچایز یک «معامله بزرگ» با یک پایگاه بزرگ مصرف‌کننده بود.

پایگاه مصرف‌کننده Ikon از آن زمان در طول سال‌ها تغییر کرده است و از جمعیت اصلی مردانه خود دور شده است. این شرکت اکنون بیشتر به زنان خدمات می دهد و حدود 60 درصد از مصرف کنندگان آن زن هستند.

بازی‌های گرسنگی همچنین به تب فرانچایز کمک کرد و به طرفداران آموخت که می‌توانند به علایق خود بپردازند. علی رغم آن که هری پاتر یک شخصیت اصلی مرد را نشان می داد، بازی های گرسنگی توسط یک قهرمان زن قوی رهبری می شد.

این فرنچایزها، با ایجاد اشتهای حریصانه، چشم انداز هواداران را تغییر دادند و به طرفدارانی که امروز می بینیم تبدیل شدند.

جوامع آنلاین


طرفداران زن، گروه های متعددی را در دنیای دیجیتالی ایجاد کرده‌اند که با استفاده از رسانه‌های اجتماعی، قدرت برقراری ارتباط و اشتراک‌گذاری توانسته اند طرفداران خود را پیدا کنند. قدرت این گروه ها به طور فزاینده ای در حال افزایش است.

«BookTok» یک انجمن رو به رشد TikTok است که در آن دوستداران کتاب در مورد مطالعه‌های خود بحث می‌کنند و نظرات خود را به اشتراک می‌گذارند. این پلتفرم قدرت ساخت یا شکست موفقیت کتاب‌ها را دارد و حتی اقدام به تلفیق و ایجاد ژانرهای نوظهور مانند “cosy fantasy” و “romantasy”شده است – ژانرهای خاص که اولی بر شخصیت ها و روابط آنها و دیگری بر روابط عاشقانه در جهان های فانتزی تمرکز دارند.

طرفداران BookTok فقط دنبال کنندگان بازار نیستند. بلکه آنها بازارساز نیز هستند. نویسندگان «رمانتزی» (پرمانتویی از عاشقانه و فانتزی) مانند سارا جی. ماس و ربکا یاروس، تجارت خود را به طرفداران برون سپاری کرده‌اند و از حق امتیاز آن‌ها بهره می‌برند.

فرهنگ طرفداران، طیفی از تأثیرات را بر زندگی روزمره می گذارد، از تعویض دستبندهای دوستی در کنسرت های تیلور سویفت تا شرکت در رقص های الهام گرفته از “romantasy”.

تأثیر زنان نسل هزاره بر طرفداران

طرفدارانی که در دوران هری پاتر، بازی‌های گرسنگی و گرگ و میش دختران نوجوانی بودند، اکنون زنان و مادرانی هستند که به موفقیت باربی و تور “دوره‌ها” کمک کرده‌اند. این تغییرات در طرفداران توسط زنان بالغی انجام شده است که از دوران نوجوانی مهارت های طرفداری خود را تقویت کرده اند.

آنها اکنون برای دخترانشان بلیط تیلور سویفت می خرند و در حالی که دختران خودشان نقش های طرفدار جدیدی را بازی می کنند، آنها را به این طرفداری تشویق می کنند.

Views: 13

اشتراک‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *