نوآوری

مدیورس: چگونه جهان در حال نجات زندگی است

نوآوری پزشکی و متاورس (metaverse) با هم ترکیب شده اند تا دنیای مدیورس (mediverse) را شکل دهند که فناوری واقعیت مجازی پیشرفته را برای کارآموزان پزشکی در سراسر جهان به ارمغان می آورد.

دو تا از بزرگ ترین چالش های پیش روی کارآموزان جراحی، به ویژه در کشورهای کمتر توسعه یافته و مناطق روستایی، عدم دسترسی به فناوری و عدم دسترسی به بیماران است.

مدیورس در حال ظهور، که ترکیبی از فن‌آوری‌های متاورس و پزشکی است، به دنبال حل هر دوی این مشکلات است و ابزارهای آموزشی جدیدی را برای کارآموزان در سراسر جهان در دسترس قرار می‌دهد. این شامل مدل های دیجیتالی آناتومی انسان است که می توان از راه دور و به طور مشترک به آنها دسترسی داشت.

یکی از شرکت‌هایی که پیشرفت‌های چشمگیری در جهان دارد، VirtualiSurg است. محصول شاخص این شرکت فناوری سلامت فرانسوی به عنوان SurgiSim شناخته می شود و یک شبیه ساز واقعیت مجازی پیشرفته که برای تکرار سناریوهای جراحی واقعی طراحی شده است.

با VirtualiSurg، ما فقط یک محصول نمی‌سازیم، بلکه در عوض تلاش می‌کنیم تا شیوه‌ای از زندگی را ارائه دهیم – راهی که با تقویت آموزش پزشکی با واقعیت مجازی، ما را برای آینده آماده می‌کند.

نیکلاس میگنان

با استفاده از شبیه‌ساز، یک جراح می‌تواند یک نسخه دیجیتالی از بیمارستانی که در آن کار می‌کند، از لابی گرفته تا اتاق عمل را بررسی کند. جراح که بر روی یک کپی دیجیتال از آناتومی بیمار عمل می کند، تجهیزات جراحی فیزیکی مرتبط با یک برنامه واقعیت مجازی را نگه می دارد و از این طریق، تجهیزات دیجیتال داخل SurgiSim را مانند کنترلرهای تخصصی یک بازی با موضوع جراحی کنترل می کند.

با ترکیب بازخورد لمسی پیشرفته با تصاویر بصری واقع گرایانه، این پلتفرم به جراحان اجازه می دهد تا مهارت های خود را در یک محیط کنترل شده و بدون ریسک تمرین کرده و اصلاح کنند. این سیستم، جراح را در هر روش راهنمایی می کند و در مورد هر گونه اشتباهی که برای بیمار واقعی خطرناک است هشدار می دهد و به جراح اجازه می دهد تا مهارت های خود را بهبود دهد.

VirtualiSurg تحت مدیریت نیکلاس میگنان، از سال 2017 انقلابی را در آموزش جراحی و راه حل های پیشرفته VR را برای جامعه پزشکی به ارمغان می آورد.


پیدایش VirtualiSurg


ایده VirtualiSurg در سال 2017 در اتاق نشیمن به ذهن میگنان رسید. او دوران حرفه ای خود را به عنوان استاد حقوق و مدیر منابع انسانی در دانشگاه های فرانسه گذرانده بود و از آنچه در میان اعضای هیئت علمی پزشکی برخی از این مؤسسات معتبر مشاهده کرد، شگفت زده شد.

او می گوید: “از اینکه دیدم آموزش جراحی در سطح جهانی بر اساس همان عقیده چند صد ساله استوار است، شگفت زده شدم. تجربه عملی آناتومی انسان کاملاً تحت اللفظی بود، به این معنی که اجساد هنوز به عنوان ستون اساسی آموزش پزشکی در نظر گرفته می شوند.”

او شکافی را دید که فکر می کرد با واقعیت مجازی می توان آن را پر کرد. با وجود داشتن یک شغل راحت، او شروع به برنامه ریزی برای یک شرکت جدید کرد.

شش سال بعد، VirtualiSurg شش حق ثبت اختراع به دست آورد، 6.57 میلیون دلار جمع آوری کرد و شش دفتر در سنگاپور، مونترال، سائوپائولو، توکیو و دفتر مرکزی خود در پاریس افتتاح کرد.

میگنان می‌گوید: «ما امنیت فناوری خود را در اولویت قرار دادیم و به تدریج ساخت محصول را آغاز کردیم. ما به تدریج و با منطق “نوآوری مقرون به صرفه” سرمایه جمع آوری کردیم.»

نوآوری های کلیدی


یک مسئولیت کلیدی برای میگنان به عنوان مدیر عامل VirtualiSurg، ترویج مزایای واقعیت مجازی به طور کلی و آموزش پزشکی واقعیت مجازی به طور خاص است.

بسیاری از مزایای ثابت شده آموزش در واقعیت مجازی شامل: ارتقای سریع تر مهارت ها، به دست آوردن اعتماد به نفس و احساس ارتباط عاطفی بیشتر با محتوای آموخته شده است.

علاوه بر این، فناوری واقعیت مجازی به جراح در هر مکان و هر زمان امکان دسترسی به آموزش و فرصت‌های نامحدود برای تمرین را می‌دهد.

میگنان می‌گوید: “این امر نحوه تسلط بر مهارت‌های پیچیده فنی و ضروری را بهبود می‌بخشد و بهره‌وری را در مقیاس بزرگی افزایش می‌دهد.”

این شرکت این امر را از طریق تیم پیشگیری از خطر عفونت در بیمارستان اروپایی جرج پمپیدو در پاریس، جایی که فناوری واقعیت توسعه‌یافته VirtualiSurg در برنامه‌های آموزشی در محل در مقیاس بزرگ گنجانده شده است، به اجرا درآورده است.

میگنان می‌گوید: “پرستارانی که در واقعیت مجازی آموزش دیده‌اند، اعتماد بیشتری در به کارگیری مهارت‌های خود گزارش کردند و همچنین از تجربه و جنبه یادگیری شخصی‌شده لذت بردند، که مستقیماً به افزایش اعتماد و مراقبت بیمار کمک می‌کند.”

فراتر از محدودیت های جغرافیایی، این محصول می تواند دانش بالینی را عمومی کند و به بیماران در سراسر جهان این امکان را می دهد تا از سطوح بالای مراقبت بهره مند شوند.

نیکلاس میگنان

VirtualiSurg همچنین با شرکت‌های بزرگ فناوری پزشکی مانند Dräger، Johnson & Johnson، Medtronic و Terumo همکاری می‌کند تا شبیه‌سازی جراحی ستون فقرات را توسعه دهد که به جراحان مبتدی و متوسط کمک می‌کند تکنیک‌های جدید و کم تهاجمی را بیاموزند.

فناوری SurgiSim همچنین به جراحان اجازه می دهد تا به صورت گروهی آموزش ببینند، چه در یک اتاق قرار داشته باشند و چه از راه دور و چندین مکان در سراسر جهان.


پتانسیل رشد عمده


میگنان علاوه بر پزشکان و بیماران، آموزش پزشکی واقعیت مجازی را به عنوان یک موهبت برای سرمایه گذاران می داند. طبق گزارشی که در سال 2022 توسط PricewaterhouseCoopers منتشر شد، 51 درصد از شرکت‌ها در ایالات متحده یا در حال ادغام واقعیت مجازی در استراتژی‌های خود هستند، یا قبلاً واقعیت مجازی را حداقل در یک خط اختصاصی در کسب‌وکارخود قرار داده‌اند.

گزارش سال 2023 از InsightAce Analytic پیش‌بینی می‌کند که بازار جهانی متاورس متمرکز بر صنعت بهداشت و مراقبت‌های بهداشتی تا سال 2030 به ارزش 71.6 میلیارد دلار آمریکا خواهد رسید.

او می‌گوید: «واقعیت مجازی کاربردهای گسترده‌تری فراتر از بازی دارد و ما شاهد ادغام‌های بیشتری در ظرفیت‌های حرفه‌ای هستیم، خواه بازآفرینی سناریوهای دنیای واقعی برای اهداف آموزشی و خواه برای تجسم‌های پیچیده محصول».

در آموزش جراحی، واقعیت مجازی می‌تواند مهارت‌های فنی و مهارت‌های نرم را افزایش دهد، انتقال دانش را تسریع کند، در حالی که تجربه‌ای غنی را در یک محیط مجازی فراگیر ارائه می‌دهد – دقیقاً همان چیزی که VirtualiSurg ارائه می‌کند.

دیگر بازیگران برجسته در جهان عبارتند از Thumbay Group مستقر در دبی، که قصد دارد اولین بیمارستان متاورس جهان، از جمله دانشگاه پزشکی متاورس و حوزه سلامت مجازی را راه اندازی کند.

“مدیورس در حال متحول کردن خدمات پزشکی شخصی سازی شده است.”

نیکلاس میگنان

Aimedis Avalon خود را به عنوان بزرگترین بیمارستان و فضای مراقبت های بهداشتی در متاورس معرفی می کند و فضای مجازی را فراهم می کند که در آن پزشکان می توانند مشاوره انجام دهند، بیماران را معاینه کنند و از راه دور آنها را نظارت کنند.

خوش بینی میگنان در مورد این بخش در بین مشتریان و شرکا در حال گسترش است. VirtualiSurg اخیرا شبیه سازی مجازی Dräger’s Babyleo Incuwarmer را راه اندازی کرده است تا از والدین جدید و متخصصان مراقبت های بهداشتی در مراقبت از نوزادان نارس حمایت کند.

میگنان می‌گوید: «امکانات برای جراحی‌های مجازی در حال گسترش است و رویکردی همدلانه‌تر برای مراقبت ارائه می‌کند که در آن سلامت بیمار در خط مقدم تصمیم‌گیری قرار دارد».

Views: 10

اشتراک‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *